תהליך קיצור קיבה מתאים לאנשים מעל לגיל 35 הסובלים מהשמנת יתר, ומשקלם נחשב גבוה במיוחד ומוגדרים על ידי רופאים כסובלים מהשמנת יתר חולנית. השמנת יתר מלווה בדרך כלל  בדום נשימה בשינה, הפרעות נשימה, לחץ דם גבוה ומחלות ריאה – מצבים רפואיים הדורשים התערבות רפואית ולעיתים קרובות קיצור קיבה.

אבל מה צריך לדעת על התהליך הזה?

בתחילה חשוב לדעת כי לפני שתחליטו לעבור כל תהליך רפואי, חשוב לקבל את כל הפרטים על ההליך מהגוף המבצע. כיום, על המוסד המטפל לאפשר מידע והסכמה של המטופל על כל תהליך ניתוחי, כך שהמטופל יבצע הסכמה מדעת להליך כזה או אחר. על פי הזכויות הרפואיות של מטופלים בישראל על המטפל למסור למטופל מידע רפואי נדרש ולבצע תהליך כזה או אחר, רק בהסכמה מדעת. התנהלות תקינה דורשת שקיפות מוחלטת לגבי שיטות קיצור קיבה, ההליך עצמו, התוצאות ותהליך ההחלמה. מידע בנושא הסכמה מדעת באתר Lawtip, ומומלץ לקרוא כדי להבין לעומק את הנושא.

מה חשוב לדעת לפני הליך קיצור קיבה עידן בן אור

אז מהו הליך קיצור קיבה?

הליך קיצור קיבה נעשה בדרך כלל באמצעות שתי שיטות מרכזיות: השיטה הראשונה היא קיצור באמצעות טבעת. תהליך כזה נעשה באמצעות תהליך לפרוסקופי פולשני וזעיר בו סוגרים חלק מהקיבה באמצעות טבעת אותה מהדקים, מה שמאריך את תהליך העיכול בכך שהוא גורם למעבר צר יותר של המזון בין הקיבה למעי. בדרך זאת יכול המטופל להשיל ממשקלו כבר לאחר מספר חודשים מרגע הניתוח, ולהשיל עד 45 אחוזים מעודף המשקל. את המשקל אפשר להמשיך להוריד באמצעות אכילה נכונה, הימנעות ממאכלים מרובי סיבים ומזון לא מעובד. הפסקה בצריכה של מזון מעובד רק תטיב עם הגוף שלכם, בלי קשר להליך קיצור הקיבה.

השיטה השנייה היא ניתוח קיצור קיבה באמצעות שרוול. בניתוח זה מסרים כ75 אחוזים מהקיבה באמצעות ניתוח לפרוסקופי ומותירים שרוול צר המחבר את קנה הבליעה למעי. באמצעות ניתח כזה אפשר לאזן את האכילה ולשלוט על כמות הסוכרים בדם, וכך לרדת במשקל ב65 אחוזים בדרך כלל. גם כאן דרושה אכילה מאוזנת, דיאטה, ספורט והימנעות ממאכלים בעלי סיבים שאינם בריאים.

הכנה לניתוח קיצור קיבה

לפני ניתוח קיצור קיבה מבצעים המומחים בדיקות וספירת דם. צילום קיבה או בדיקה גסטרוסקופיה, בדיקת ריאות, בדיקות אולטרסאונד, צילום חזה או בדיקת א.ק.ג, והערכה תזונתית בהתאם לצורך. לעיתים מלווה ההליך בליווי פסיכולוגי עבור מי שסובל מדיכאון עקב השמנה.

איך תהליך כזה ישפיע על חייכם?

מי שסובל מתסמינים עקב השמנת יתר ימצא כי חלק מהמחלות או התסמינים נעלמים או שקל יותר לטפל בהם ובמקומם יופיעו תופעות טובות כמו מצב רוח טוב, פחות דיכאון וחרדה וכמובן: גוף הבריא יותר. בין היתר מי שיעבור את הניתוח יוריד משקל באופן בריא ובמידה טובה וישמור על בריאותו ועל משקל תקין. כך אפשר להנות מחיים איכותיים יותר והערכה עצמית גבוהה כאדם בריא, במשקל תקין וללא בעיות השמנה ובריאות.