בתור הורים לילדים, אנחנו נעשה הכל כדי להבטיח שהבריאות הפיזית והנפשית שלהם היא במצב הטוב ביותר שלה בכל רגע נתון. כאשר מדובר על חוליים פיזיים שהם כמובן נפוצים במיוחד אצל ילדים, כולנו יודעים מה לעשות וברגע שיש בעיה כלשהי ניגש באופן כמעט מיידי לרופא כדי למצוא פתרון שהוא לרוב פשוט ומוכר. לעומת זאת, כאשר הילדים שלנו סובלים מקשיים נפשיים ומנטליים, רבים מאיתנו לא יודעים באמת איך לעזור להם ובאיזה אפיק לבחור. האם לגשת לטיפול פסיכולוגי? האם הגישה הנכונה היא באמצעות תרופות? האם יש דרכים אחרות לסייע לילדים במצבים כאלו? ובכן, כמובן שכל מקרה הוא לגופו ושצריך לגשת לייעוץ מקצועי במקרים שונים, אבל חשוב לדעת שיש דרכים מקוריות ויעילות בהחלט לטפל בכל מיני אתגרים נפשיים אצל ילדים ובפרט כדאי להכיר את תחום היצירה הטיפולית. אנחנו רוצים להכיר לכם כעת את התחום המתפתח והנפלא של טיפול בבישול לילדים ולהסביר למי זה מתאים וכיצד הוא יכול לסייע.

למה צריך טיפול נפשי או מנטלי לילדים?

כל אחד מאיתנו, מבוגרים וילדים כאחד, חווה קשיים נפשיים בחיים במגוון נקודות. גם ילדים חווים קשיים נפשיים ואצל חלקם בתדירות והעוצמה של הקשיים הללו היא תקינה ולמעשה עוזרת בבניית הזהות ומסייעת לסגל יכולות להתמודד עם האתגרים הללו גם בשלבים מאוחרים יותר של החיים. כך למשל, חרדה אצל ילדים היא דבר שכיח ביותר, אבל אצל חלק מהילדים העוצמה והתדירות שלה היא גדולה מדי, כך שהיא לא עוזרת, אלא פוגעת ולא מאפשרת התבגרות תקינה. כמובן שאת זה אפשר להבין רק דרך היכרות עם הילד ובדיקה אצל מומחים, ובמקרים הללו טיפול נפשיים מסוגים שונים הם הרבה פעמים מומלצים.

טיפול בבישול לילדים: תרפיה ובישול בין כתלי המטבח

תחושת המסוגלות

אם כך, לטיפול בבישול אצל ילדים יש כמה יתרונות והוא מסייע במספר מישורים שונים. בראש ובראשונה, הוא מחזק באופן משמעותי את תחושת המסוגלות אצל הילד. ילד שחווה חרדה, לרוב ירגיש שהוא לא מסוגל לבצע דברים בסיסיים שעבור בני גילו באים לרוב בקלות ולפעמים זו מחשבה שקשה לנתק. בישול נתפס אצל ילדים כעיסוק של מבוגרים, וברגע שהם חווים הצלחה בזה הם מקבלים חיזוק לערך העצמי שלהם והבנה שיש להם הרבה יכולות ועוצמה.

החיבור עם המטפל/ההורה

טיפול בבישול נעשה כמובן עם מטפלים מקצועיים שלמדו את התחום וחלק משמעותי ממנו הוא הקשר שנוצר בין המטפל לילד. החיבור הזה נותן לילדים הבנה שיש אנשים בעולם המבוגרים שאפשר לסמוך עליהם מלבד ההורים וחברי התא המשפחתי וזה הרבה פעמים חיזוק נדרש ביותר. מכאן, ילדים רבים מגלים את עולם הבישול והופכים אותו לתחביב וכך הוא הופך פעילות משותפת שאפשר לעשות בבית מבלי להעמיס כובד של שיחות רשמיות בין ההורים לילדים כשהכל מאד טבעי ורגיל.

חדוות היצירה

חרדה היא דבר שקשור הרבה פעמים לרגשות שמובילות למחשבות, ולפעמים זה לופ אינסופי שקשה מאד לצאת ממנו. אחת הדרכים היעילות המוכרות בעולם הפסיכותרפיה להרגיע את המחשבות ולהתנתק מהן, היא באמצעות יצירה, ובישול הוא יצירה לכל דבר ועניין. ברגעים הללו המוח נכנס הרבה פעמים למצב מדיטטיבי, כשהדברים שמטרידים נשכחים לכמה שעות וגם כאן יש אלמנט מאד חזק וברור של ריפוי והקלה.

לסיכום – טיפול בבישול הוא אחד התחומים המעניינים ביותר כיום ועבור ילדים זו בשורה של ממש. אם גם הילדים שלכם סובלים מקשיים נפשיים שונים, אנו בהחלט ממליצים לשאול לגביו ולהתייעץ עם גורמים מקצועיים לגבי האפשרות הזאת. רק בריאות!