בארץ רק מעט משקים יכולים להרשות לעצמם להגדיר את הביצים כאורגניות, ואם נתמקד במספרים, נציין שיש בארץ סה"כ 22 משקים שמשווקים הן ביצים אורגניות והן ביצי חופש, כאשר ביצים אורגניות מהוות אחוז בודד מסך צריכת הביצים הארצית, משמע רוב הביצים שנצרכות הוטלו בכלובי סוללה. מה בכול הנוגע לביצי חופש? אין להתבלבל, מדובר בשני מונחים שונים.

ביצים אורגניות

בין חופש לאורגני

רבים נוטים להתבלבל בין ביצי חופש לביצים אורגניות ועל כן אם נסכם את ההבדל, נציין שתרנגולות שמטילות ביצים אורגניות אינן עוברות קיטום כואב של המקור, וזאת לעומת תרנגולות שמטילות ביצי חופש שכן עוברות את התהליך, אם כי רק באופן חלקי. כמו כן, משק אורגני מעניק לתרנגולות תערובת יותר מושקעת – נטולת אנטיביוטיקה, הורמונים וחומרי הדברה.

תקנים

בכול הנוגע לתקנים, משרד החקלאות מפריד בין תקנים שמיועדים לביצי חופש לבין תקנים שמיועדים לביצים אורגניות, כאשר משקים שמייצרים ביצים אורגניות נמצאים בפיקוח של שלושה ארגונים (אינם מטעם הממשלה). ביצים אורגניות עומדות בתקן "ארגון לחקלאות ביולוגית ואורגנית בישראל". התקן בעיקר דן בבריאות הצרכנים (ולו מבחינת אי שימוש באנטיביוטיקה), אך גם בתנאים מוסריים שיש להעניק לתרנגולות, כגון גישה חופשית לחצר פתוחה, הצבת תאי הטלה פרטיים (חשוב עבורן) וכדומה.

מחירים

רבים מבקשים ליהנות מאוכל בריא, אך תוהים לגבי מחיר של ביצי חופש, ועל כן ראוי לדעת שאם עורכים השוואה, מחיר של ביצים אורגניות נמצא בראש הטבלה, כאשר מעט מתחת מופיעות ביצי חופש ובתחתית ביצי סוללה שידועות כהכי זולות. עם זאת, מי שבוחר לרכוש ביצים אורגניות עד הבית הרבה פעמים מגלה שהיעדר מתווכים מוזיל את העלות, ואף אם נבחן את הנתונים, נמצא שעבור הלקוח הפרטי ההפרש אינו משמעותי, במיוחד אם מבינים מה שעומד מאחוריו – בריאות ואנושיות.

 ביצים אורגניות

גידול איכותי

מי שמבקש לאכול ביצים, אך בו זמנית מבקש לדעת שהתרנגולות קיבלו תנאים טובים, ייבחר בביצים אורגניות. הלולים האורגנים מעניקים לתרנגולות ארח חיים כמה שיותר טבעי. התרנגולות זוכות למרחב תנועה, למצע נעים שבין היתר כולל עפר שמאפשר להן להתפלש ולחטט בו, ואף משולבים במרחב מוטות שעליהם הן אוהבות לעמוד, כך שאין שום מצוקה – התרנגולות חיות באופן כמה שיותר טבעי ומתחשב.

יתרונות מוסריים

מי שחשוב לו ארח החיים של התרנגולות ישמח לדעת שאלו שמגודלות בהתאם לשיטה האורגנית פחות מפוחדות כאשר אנשים פולשים למרחב שלהן, הרבה פחות אלימות אחת כלפי השנייה, אינן מורעבות (תהליך שמעורר מחדש את יצר ההטלה בכלובי סוללה) והן פחות משועממות (ולו כי הן משוטטות ומחפשות לבד את המזון). כמו כן, מגוון פעולות בלתי חומלות נמנעות מתרנגולות אלו, וזאת כי בלולי סוללה וחופש הורגים את הזכרים בדרכים שנמנע מלהזכיר, חותכים את המקור באופן שמלווה בכאבים ומשולבות תרנגולות שעברו עיוות גנטי, עיוות שפוגע בבריאותן וגורם להטיל פי 20 יותר, עובדה שמובילה לבעיות קשות, כגון כאבים וכילוי מאגרי הסידן, כך שתרנגולות רבות סובלות ממחלת מאוסטיאופורוזיס. נשמע מחריד? זוהי רק חלק מהרשימה.

לקראת החביתה הבאה

לקראת החביתה הבאה נסיים עם טיפ. מוציאים ביצה מהמקרר ומבקשים לוודא שהיא טרייה? הכניסו אותה לכוס עם מים ותבדקו: אם היא צפה הרי שהיא ישנה ואם היא שוקעת הרי לכם ביצה טרייה, כאשר אם היא  גם אורגנית, היא גם יותר בריאה ובהתאם לנתונים ישנו פחות סיכוי שהיא מכילה סלמונלה.

אולי יעניין אתכם גם: פשטידת ירקות