לתזונה נכונה יש השפעה משמעותית על האפקטיביות בעבודה. אם אתם מכורים לקפה, זה הזמן להבין מתי כדאי לשתות אותו, כך שתוכלו לנצל את היתרונות של הקפאין בצורה הטובה (והמעוררת) ביותר.

שותים קפה בעבודה? שימו לב לשעות שלכם

הקושי שכל אחד מאיתנו נתקל בעבודה הוא כמובן רמת העוררות. לשבת על הכיסא המון שעות דורש ריכוז, ולכן רבים מאיתנו בוחרים לגשת למכונת הקפה, לעיתים מספר רב של פעמיים ביום. אין ספק כי הפיתוח של מכונות קפה הפך את פעולת הכנת הקפה למהירה יותר, ולכן ניתן לראות זינוק במספר הרכישות של מכונת קפה ואספרסו. יש הרבה סוגים של מכונות אספרסו, אולם חשוב להבין כי למרות היתרונות של הכנת קפה דרך המכונה (בין אם מדובר בקפה חם או קר) חשוב להקפיד גם על אופן צריכת הקפה, כל זאת מתוך מטרה לשפר את רמת הריכוז והעוררות לאורך זמן, בעיקר בזמנים שבהם יש "נפילת אנרגיה". תכנון נכון הוא המפתח לכדאיות של שתיית קפה, כפי שנסביר כעת.

מתי כדאי לשתות קפה במהלך יום עבודה

עצות מעשיות לשתיית קפה במהלך יום עבודה

בין השעות 08:00-09:00 הגוף מפריש הורמון בשם קורטיזול שנועד לעורר את הגוף לאחר שנת הלילה. לכן, עדיף שלא לשתות קפה בשעות הללו בשל העובדה כי הגוף אינו זקוק לקפאין ועל כן ההרגל של לשתות קפה בדקות הראשונות של הבוקר פשוט אינו אפקטיבי. אולם, בין השעות 10:00-11:30 לערך רמת הקורטיזול בשפל, ואז בהחלט ניתן להכין כוס קפה. בשעות הצהריים ובייחוד לאחר הארוחה ישנה נפילת מתח, ולכן רבים ממהרים להכין לעצמם כוס קפה נוספת. הקפידו שלא להפריז בצריכת הקפה, בשל הצורך הפרשה מוגברת של ההורמון שמזיק לגוף. נוסף לכך, עם הזמן הגוף נוטה לפתח עמידות כלפי הקפאין ובהתאם לכך עלולים להופיע סימנים שונים לכך ששותים יותר מדי קפה, כמו כאבי ראש וסחרחורות שמקורם בצריכה מוגברת של קפאין.

אז רגע, מתי כן כדאי לשתות כוס קפה?

אצל כל אדם רמת העוררות משתנה, אולם ניתן לומר כי השעות המועדפות לשתיית קפה הן בשעות השעות 09:00-11:30 ובין 13:00-17:00 בצהריים. בין 12:00-13:00 הכי פחות מומלץ לשתות קפה, כמו גם בין השעות 17:00-18:30.

לסיכום, הקפדה על צריכת קפה בהתאם לרמת העוררות מהווה את הדרך הטובה ביותר להבטיח כי הקפאין יפעל בצורה מיטבית,  כאשר ניתן בהחלט לשלב בשעות שפחות מומלץ קפה נטול קפאין – כך שתוכלו לשתות קפה בנחת, מבלי להשפיע על קצב הפרשת ההורמון לגוף. נוסף לכך, מומלץ לשלב לצד כוס הקפה גם תזונה מאוזנת לצורך הגברת המוטיבציה והריכוז לאורך היום, כחלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא הכולל גם שתייה של קפה אבל גם הקפדה על תזונה נכונה ומאוזנת שהיא בעלת השפעה ממשית על איכות החיים ועל התפוקה בעבודה, כפי שיעידו מאות מחקרים בנושא.