לתפריט התזונה של כל אחד ואחת מאיתנו יש מרכיב משמעותי מאוד מבחינת הרס השן ומראה השיניים לאורך הזמן. מהם סוגי המזונות שיכולים לפגוע בבריאות השיניים ואיך מונעים את זה? להלן הפרטים.

דגני בוקר, לחמים, פסטות – משפיעים לרעה על בריאות השיניים

המודעות לאורח חיים בריא עלתה באופן משמעותי בעשור האחרון, ועדות לכך ניתן למצוא ברצון של כל אחד ואחת מאיתנו לסגל הרגלים בריאותיים טובים ומועילים יותר. חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא כולל גם שימת דגש לבריאות השיניים, וזאת בשל העובדה כי למזון אותו אנו משלבים בתפריט יש תפקיד חיוני בתהליך של בניית חוזק השן או לחילופין הופעה של מחלות חניכיים והרס השיניים, כתוצאה מהצטברות של שאריות מזון. הבשורה הרעה היא שמזונות עתירי פחמימות הם המזיקים ביותר לבריאות השיניים, בשל היותם מורכבים מסוכרים פשוטים שגורמים להצטברות של פלאק ובהמשך גם להופעה של דלקת חניכיים. גם דגני בוקר עם ריכוז סוכרים גבוה משפיעים על בריאות השיניים, ולכן עדיף להימנע מהם עוד בגילאים צעירים. צריך לשים לב כי גם עם צחצוח יסודי לא ניתן להסיר את שכבת הפלאק ולכן טיפולי שיניים עם המומחים של Dent Clinics מהווים דרך מצוינת להסיר את שכבת הפלאק והעמילן, ובהתאם לכך למנוע את הפגיעה בבריאות השן.

איך מזון יכול לפגוע בבריאות השיניים

מהם המזונות המסוכנים ביותר לבריאות השיניים?

פירות יבשים נוטים להידבק לחריצים בין השיניים, ובהתאם לכך מפרישים סוכרים דביקים אותם קשה מאוד להסיר בצחצוח. ממתקים מכל הסוגים מהווים גם הם סכנה לבריאות השן, בשל ערכים גבוהים של סוכרים מעובדים שאינם בריאים לשן ואף מחלישים אותה עד לכדי חורים בשיניים. שימו לב כי מזון העשוי מקמח עלול גם הוא להוות סכנה לבריאות השן, ועל כן למרות שזה לא ריאלי מומלץ להפחית עד כמה שאפשר את צריכת הפחמימות כמו גם להקפיד מיד אחרי לצחצח את השיניים ולהיעזר בחוט דנטאלי, כך שלא יישארו שאריות מזון ברווחים בין השיניים. נוסף לכך, פירות בעלי פיגמנט צבע גבוה כמו חמוציות עלולים להכתים את השיניים, ולכן חשוב מאוד לצחצח את השיניים מיד לאחר האכילה.

לא רק מזון אלא גם משקאות משפיעים על בריאות השן

מעבר למאכלים, גם לשתייה יש מרכיב משמעותי לבריאות השן – משקאות קלים ומוגזים הם עתירי פחמן ובהתאם לכך גם מכתימים את השיניים וגם מובילים לשחיקה של האמייל של השן בעקבות רמות חומציות גבוהות. גם יין אדום פחות מומלץ בשל הסיכוי לכתמים על השיניים, ועל כן רופאי שיניים ממליצים להימנע עד כמה שאפשר משתייה של משקאות ממותקים או אלכוהוליים אלא להתמקד בשתייה מרובה של מים. לסיכום, לתפריט שלכם יש משמעות אדירה בכל הקשור לבריאות השיניים והחניכיים, ועל כן הקפידו ליצור תפריט מאוזן עם ערכים גבוהים של סידן.