קולגן הוא החלבון השכיח ביותר בגוף האדם, והוא עשיר בחומצות אמינו וגליצין. החל מגיל 25 קצב ייצור הקולגן בגוף פוחת, וכתוצאה מכך השמירה על תפקוד תנועתי תקין של הגוף פוחתת. בכדי להגביר את ייצור הקולגן, ניתן לנקוט במספר צעדים. מהם? להלן הפרטים.

הגברת ייצור הקולגן: כל אחד יכול (וזה קל מכפי שחשבתם)

תהליך של ייצור קולגן הוא תהליך טבעי המתבצע בגוף האדם החל מיום היוולדו ועד ליום מותו. אולם, החל מגיל 25 פוחת קצב ייצור הקולגן, ובעבור ספורטאים מדובר בבעיה משמעותית, בשל ההשפעה של הקולגן על התפקוד התנועי של השלד. למעשה, במידה וישנה נוכחות גבוהה של קולגן בגוף ניתן להפחית באופן משמעותי כאבי מפרקים (תופעה נפוצה בקרב ספורטאים) כמו גם לשפר את התנועתיות ואת בניית הרקמות במערכת השלד. במידה וחציתם את גיל 25, נדרש לסגל שגרה חדשה אשר נועדה להגביר את קצב ייצור הקולגן הטבעי, כל זאת באמצעות מספר טכניקות. הטכניקה הראשונה היא שימוש בתוספי תזונה. תוסף תזונה קולגן הוא תוסף טבעי ללא תופעות לוואי, ומאושר לשימוש ע"י משרד הבריאות. מדובר בתוסף תזונה מהפכני, בעיקר בשל העובדה כי הוא בעל שיעור ספיגה גבוה של מעל 90%, לעומת תוספי תזונה אחרים עם אחוז ספיגה של 20% בלבד. בעבור ספורטאים שיש להם מחסור בקולגן, מדובר בבשורה של ממש.

מה כדאי להכניס לתפריט כדי להגביר את ייצור הקולגן בגוף-

דיאטה עשירה בקולגן

חשוב להסביר כי בגוף האדם יש מעל ל 15 סוגים של קולגן, כאשר הקולגן החשוב ביותר בעבור ספורטאים הוא קולגן סוג 1 המכיל סיבי אוסינופיליק. סיבי אוסינופיליק הם סיבים חשובים האחראים על יצירה ושיקום עצמות, תאי עור כמו גם האיברים הפנימיים. באמצעות אורח חיים הכולל דיאטה עשירה בקולגן הכוללת בין היתר דגים כמו גם תוספי תזונה (כפי שציינו בתחילת המדריך) בשילוב של חלבון וביצה המהווים גם הם מקור מצוין לחומצות אמינו ובהתאם לכך הגברת ייצור הקולגן הם חלק בלתי נפרד מדיאטה אותה ניתן לסגל בשגרת חיי היום יום. כאשר אנו מתייחסים למונח דיאטה כוונתו היא לא להפחית לחלוטין את המזון אותו אתם צורכים באופן קבוע, אלא כדאי להעשיר את התזונה במזון כמו פירות, ירקות ודגים.

חיזוק מערכת השלד

לסיכום, באמצעות תוספי תזונה טבעיים כמו גם אורח חיים בריא הכולל בין היתר מזון עשיר בחלבון ניתן לתרום באופן משמעותי לחיזוק מערכת השלד, שיקום לאחר פציעות כמו גם לקבל במקביל לעכב את קצב היווצרות הקמטים, בעקבות הגברת הייצור. אולם, אין מדובר בתרופת קסם אלא בתהליך ארוך אותו יש לבצע באופן מוקפד ותחת פיקוח, כל זאת מתוך מטרה להתגבר על החוסרים ובהתאם לכך לייצר לעצכם אורח חיים בריא הכולל בין את הגברת ייצור חלבון הקולגן.