בתחום המסעדנות יכולות להתרחש לא מעט תאונות. מדובר באזור שיש בו תנועה ערה, שעובדים בו עם אש וסכינים, שמתנהלים בו לצד לחץ קבוע וכדומה. מכאן שבין אם החלקתם ושברתם את הרגל, חתכתם את העצב, או נכוויתם קשות, ראוי לדעת כיצד ממשיכים – מוזמנים להבין אלו זכויות מגיעות. מהי אם כן תאונת עבודה, אלו מקרים חריגים נכנסים להגדרה, את מי ניתן לתבוע ואף למה ניתן לצפות? מוזמנים לקבל תמונה מקיפה.

מה עשויים להשיג?

אם נמהר להגיע לשורה התחתונה, נציין שתאונת עבודה מזכה במגוון זכויות שנמצאות תחת הקטגוריה של "נפגעי עבודה" מטעם ביטוח לאומי, כאשר לרוב מדובר בדמי פגיעה שניתנים עד לתקופה של 3 חודשים, ואם מדובר במקרים חמורים של נכות, הרי שגם עשויים להימצא כזכאים למענק חד פעמי, או לקצבת נכות. מה מעבר לכך? קיימים שלל טיפולים רפואיים שניתנים בחינם. מכאן שביטוח לאומי בהחלט מעניק סיוע משמעותי, ועל כן רק נותר לבחון כיצד ניתן להניע את הגלגלים. מהן אם כן סך האפשרויות? ובכן ניתן להתנהל לבד מול הוועדות הרפואיות, אך ראוי לדעת שעורך דין תאונות עבודה יכול לעזור בצורה משמעותית, וזאת כי הוא לא רק ינחה כיצד להתכונן לוועדות, אלא גם יסביר את מי ניתן לתבוע (ייתכן שמגיעים לכם פיצויים נוספים, ולו מטעם הביטוח של מקום העבודה), יימנע מכם לקבל סירוב כתשובה וייקצר עבורכם את סך התהליך.

מחלת מקצוע

מבקשים להתחיל להבין האם המקרה הפרטי שלכם עונה על ההגדרה? ובכן באופן כללי החוק מגדיר תאונת עבודה כמחלת מקצוע או כתאונת עבודה. שנרחיב? בכול הנוגע למחלת מקצוע ניגע במיקרו טראומה, מצב שבו הפגיעה היא תוצר של נזק מתמשך. כך למשל אם עובדים עם חומר ניקיון לא תקני לאורך זמן, עשויים לפגוע קשות בדרכי הנשימה. מה באשר למחלת מקצוע? ובכן בין היתר יש לבחון האם המקרה עונה על רשימה מוגדרת מראש של מחלות. תוכלו למצוא באתר ביטוח לאומי את הפירוט המלא.

 

עובדים בתחום המסעדנות וקרתה לכם תאונת עבודה? כדאי לכם לברר את זכויות שלכם!

 

 

מקרים פחות קלאסיים של תאונת עבודה

מה בכול הנוגע למקרה היותר קלאסי – תאונת עבודה? כל עוד המצב שאליו נקלעתם קשור לתאונה שנגרמה בעקבות ותוך כדי העבודה, או בדרך הלוך או חזור ממקום העבודה (מבלי לבצע סטיות משמעותיות), הרי שבהחלט ייתכן שהנזק שנגרם מוגדר כתאונת עבודה. עם זאת, יש מקרים שהם פחות מובהקים, אך עדיין נחשבים. כך למשל ייתכן שמדובר בתאונה שהתרחשה במהלך יום גיבוש מטעם העבודה, ייתכן שמדובר בתאונה שהתרחשה מחוץ למקום העבודה בזמן שערכתם שליחות עבור הבוס, ייתכן שמדובר בתאונה שהתרחשה בעת הפסקת האוכל וכדומה, משמע נדרשת בקיאות מעמיקה על מנת להגיע לידי הכרעה.

מקבלים החלטה להגיש תביעה? היו ערוכים לשלבים הבאים:

יש להבין שההתנהלות הראשונית שלכם בעלת חשיבות יתרה. מכאן שכבר לאחר קבלת הטיפול הראשוני, יש לגשת מחדש אל קופת החולים מצוידים בטופס בל/250, ועמו להנפיק תעודה לנפגעי עבודה. את המסמך הזה יש לצרף אל שלושת תשלומי השכר של החודשים האחרונים ואל התיעוד הרפואי, ועם כל זאת לגשת לביטוח לאומי, מתוך מטרה להשיג דמי פגיעה עבור מקסימום 91 יום. מעבר לכך, ייתכן שניתן לקבל פיצוי גם מטעם הביטוח הפרטי (בהנחה שקיים כזה). כמו כן, יש להפנים שסך התהליך כרוך בוועדות רפואיות, אליהן מוטב להתכונן כראוי. מכאן כפי שניתן להתחיל להבין, הדברים אומנם מתנהלים בצמוד לחוק, אך אינם כה פשוטים, וכיוון שלא מעט כסף עומד על הפרק, מוטב לוודא שזוכים בפיצוי המקסימלי – מוטב לחבור לעו"ד שינחה באופן מקצועי לאורך כל שלבי התהליך, וכפי שהבהרנו, מוטב לפעול בהקדם הניתן, טרם פוגעים לעצמכם בסיכויים.