בשנים האחרונות, המודעות לבריאות עולה – זאת ביחס ישיר לחשיפה אל בישול עילי ולחשיבות של הוצאות מנות טריות וטובות, גם עבור אירוח, וגם באופן יומיומי. תופעת השפים שהפכו לסלבים, בתוספת תוכנית בישול ממכרות – הובילה לכך שיותר ישראלים מבשלים, ואף מאמצים את הבישול כתחביב באמצעותו אפשר לספק לחברים ולבני משפחה מנות מעניינות, טעימות ומיוחדות.

כפי שרבים יודעים, מתכונים רבים משלבים בתוכם שימוש בעשבי תיבול טריים, כמו גם שימוש בתבלינים טריים שאינם מגיעים באבקה. בכך אפשר להשתמש בשורש כורכום טרי. לקצוץ שום ולא להשתמש באבקה. כמו גם להוסיף עלי דפנה לסיר, לקצוץ פלפלים חריפים טריים. לתבל תבשילים עם כוכב אניס או לימון משומר, ולעטר כל תבשיל בפטרוזיליה, טרייה, בשמיר או נענע, בעלי זעתר טריים ועוד. בכך הבישול עולה מדרגה.

אבל מלבד האיכות הברורה – מדוע חשוב לבחור בתבלינים טריים לבישול? הנה כמה סיבות טובות:

תבלינים

טעמים חזקים יותר

כאשר אנו בוחרים בתבלינים טריים ולא באבקה (המגיעה ארוזה באריזת פלסטיק), אנו יכולים להוסיף טעמים חזקים יותר לכל מאכל ותבשיל. קיצוץ של התבלינים בסכין טובה או עיבוד התבלינים באמצעות מכתש ועלי – יפיקו את מירב הטעמים והניחוחות מהתבלין. כיום, ישנם שפים ובשלנים שכמעט ולא עושים שימוש בתבלינים יבשים משום שעשבי התיבול הטריים והתבלינים הקצוצים – מוסיפים טעם חזק ונכון למנה.

ריח מגרה

ברגע שאנו קוצצים זעתר טרי אל הסלט, מוסיפים שמיר אל המרק, מפזרים בצל ירוק על מנת מוקפץ  – אנו מפיצים בכל הבית ריח נעים של עשבי תיבול. כל עשב תיבול בעל ניחוח חזק ימלא את בלוטות הריח בבושם משכר ויהפוך את חווית הבישול והאכילה לטובה יותר.

פחות מלחים

כפי שהזכרנו, בישול באמצעות תבלינים טריים מעצים טעמים. לכן במקרים כאלה יופחת באופן אוטומטי שימוש במלח מסוגים שונים. הפחתת מליחות שאינה טבעית (ובכך ביטול הצורך בשימוש באבקת מרק, במלח גס, או מלח לימון) תספק בריאות, תמנע מחלות ותסייע להפחית נתרן בגוף.

סגולות רפואיות

כאשר משתמשים בתבלינים טריים אפשר להנות מיותר מרכיבים חיוניים עבור הגוף. שימוש בג'ינג'ר טרי למשל, יספק מרכיבים אנטי דלקתיים לגוף, ובכך ימנע תהליכי חמצון מסוכנים. גם שימוש בתבלינים כמו מרווה, ציפורן, ופטרוזיליה יפעלו בגוף כנוגדי חמצון.

בישול עילי וטרי

הסיבה האחרונה, אך הלוא פחות חשובה, פשוטה וברורה; שימוש בעשבים טריים, בירקות אורגניים, ושאר מוצרים טריים – יקנה בישול איכותי עילי וחוויה נעימה יותר גם לבשלנים וגם לסועדים. לכן רבים קונים תבלינים טריים בשווקים, או מגדלים שיחים וצמחייה בתוך אדניות או בגינות ירק.