ירקות ופירות לילדים

כולנו מכירים את הרגע הזה מסביב לשולחן, כשהילדים לא רוצים לאכול את המלפפון, נמנעים מלנשנש את הגזר ודוחקים הצידה את הברוקולי. במקום זה, הם מעדיפים לאכול חטיפים, פסטות ומזונות שלא כל כך תורמים להם מבחינה בריאותית. ובכן, יש כמה רעיונות וטיפים שיכולים לסייע לכם לגרום לילדים לאכול יותר פירות וירקות.

לא להכריח

לפני הכל נרצה לציין שלא כדאי להכריח את הילד לאכול, משום שהוא מפרש זאת כמאכל שהוא חייב לאכול ולא ככזה שהוא רוצה לאכול, ולכן אל תכריחו. כדי לגרום לילד לרצות לאכול את הירקות (ולא כי אימא ואבא הכריחו אותו), חשוב לפעול באופן מושכל ולגרום לו להבין שמדובר במזון נהדר ומבוקש בבית. נסו לשלב ירקות ופירות במגוון מאכלים, ולהרגיל את הילדים לאכול פירות במקום קינוחים עתירי סוכר.

לדוגמה, אם הילד מבקש לאכול אורז, תוכלו להוסיף לו רוטב עגבניות (מעגבניות אמיתיות ולא מתרכיז), או לחלופין תוכלו לשלב במרקים מגוון ירקות בריאים ומזינים וכו'.

ירקות ופירות לילדים

דרכים יצירתיות

ילדים אוהבים לאכול אוכל שנראה טוב, ועל כן לא מעט הורים משקיעים בנראות האוכל על מנת להעניק לילדיהם חוויה ייחודית. למשל תוכלו להכין שיפודי פירות לילדים, כשבכל שיפוד תשלבו כמה סוגים שונים של פירות צבעוניים (ענבים, תפוחים, אגסים, אבטיח וכו'). את השיפודים הגישו לשולחן בתום הארוחה, ושווקו אותם כקינוח המושלם.

אפשרות נוספת היא לחתוך את הירקות בצורה מעניינת. כיום יש לא מעט חותכנים שיסייעו לכם ליצור ירקות חתוכים לילדים בצורות שונות, ועם הצורות הללו תוכלו ליצור מעין ציור על הצלחת. רצועות גזר יוכלו להיראות כמו רכב, חצאי עגבניות שרי יהיו הגלגלים וניתן לחתוך מלפפונים כך שייראו כמו דשא. אגב, תוכלו להפוך זאת למשחק בין הילדים: כל אחד יצטרך להרכיב ציור על הצלחת מהירקות שלו.

נסו לחשוב על דרכים יצירתיות של ירקות חתוכים להגשה, כשניתן להיעזר בתמונות להשראה המצויות ברחבי הרשת וברשתות החברתיות.

קחו אותם לבחור ירקות בעצמם

אחת הדרכים היעילות ביותר לגרום לילדים לאכול ירקות ופירות, היא שהם יבחרו אותם בעצמם. תוכלו להפוך את היום למעין יום כיף, לצאת לשוק פירות וירקות שכונתי או אפילו לטייל בטבע ולהירשם לקטיף במושבים ובקיבוצים השונים. הילד יוכל לבחור את הירקות בעצמו, ואתם במהלך כל הדרך תוכלו לחשוב על מתכונים שתכינו יחדיו וליצור ציפייה לרגע בו תגיעו הביתה ותבשלו את הירקות – זה בהחלט יסייע לדרבן את הילד לאכול את הירקות הללו לאחר מכן.

סרבני אוכל, ובייחוד סרבני ירקות, מהווים אתגר בעבור לא מעט הורים. למרות שילדים מסרבים לאכול ירקות ופירות, יש מגוון רחב של דרכים יצירתיות לגרום להם להתעניין בירקות וכמובן גם לאכול אותם. נסו למצוא את הדרך האידיאלית ביותר בעבורכם. בהצלחה ובתיאבון!