האם שאלתם את עצמכם פעם אם התזונה שלכם יכולה לגרום לכם לאבנים בכליות? במאמר זה נסביר מהן אבנים בכליות וכיצד תזונה לא בריאה עשויה להשפיע על הופעתן. נבחן כיצד לזהות את התסמינים שלהן ומה הטיפולים הזמינים לטיפול בהן.

מהן אבנים בכליות?

אבנים בכליות הן מינרלים ומלחים הנוצרים בתוך הכליות. גודלן יכול לנוע בין גודל של גרגר חול לגודל של כדור גולף. אבנים אלה מורכבות בדרך כלל מסידן אוקסלט, אך יכולות להיות מורכבות גם מחומרים אחרים כגון חומצת שתן, סטרוביט וציסטין.

תפקיד התזונה בהיווצרות אבנים בכליות

לתזונה יש תפקיד משמעותי בהתפתחות אבנים בכליות, במיוחד במקרים שבהם האבנים מורכבות בעיקר מסידן אוקסלט או חומצת שתן. תזונה לא בריאה יכולה לתרום להיווצרות אבנים בכליות במספר דרכים:

התסמינים של אבנים בכליות

בדרך כלל לא מרגישים את האבנים בכליות עד שהן נעות לתוך דרכי השתן, וגורמות לכאב חמור ולאי נוחות. תסמינים נפוצים של אבנים בכליות כוללים:

 

אפשרויות טיפול באבנים בכליות

הטיפול באבנים בכליות תלוי בגודלן, בהרכבן ובמיקומן. להלן מספר גישות נפוצות לטיפול באבנים בכליות:

ריסוק אבנים בכליות: גישה חדשנית

בעוד שהטיפולים הנ"ל הם שיטות מבוססות לטיפול באבנים בכליות, גישה חדשנית זו זוכה לתשומת לב בשנים האחרונות. טכניקה זו כוללת שימוש במכשירים מיוחדים כדי לפרק אבנים בכליות לחתיכות קטנות יותר בתוך דרכי השתן, ובכך להקל על המעבר שלהם.

הליכי ריסוק אבנים בכליות מתחלקים בדרך כלל לשתי קטגוריות:

בעוד שריסוק אבנים בכליות הוא בדרך כלל הליך בטוח ויעיל, הוא אינו מתאים לכל סוגי האבנים או לכל החולים. בחירת הטיפול צריכה להיקבע על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות לאחר הערכה יסודית של המקרה.

לסיכום

תזונה לא בריאה אכן יכולה לתרום להיווצרות אבנים בכליות, במיוחד כאשר היא כוללת מזונות עתירי אוקסלט, צריכת מלח מופרזת או שתייה לא מספקת. זיהוי התסמינים של אבנים בכליות ופנייה לטיפול רפואי מיידי הם חיוניים לאבחון בזמן ולטיפול מתאים. בעוד אפשרויות טיפול שונות זמינות, חיוני להתייעץ עם הרופא המטפל כדי לקבוע את הגישה המתאימה ביותר לטיפול באבנים בכליות ומניעת הישנותן.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.