הפרעת אישיות טורדנית כפייתית, או בקיצור OCD, היא הפרעה נפשית שיכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות אצל אנשים שונים. המתמודדים עם OCD חווים מחשבות עקשניות ולא רצויות המעוררות בהם חרדה וצורך דחוף לפעול בהתאם. במאמר זה נסביר מהי ההפרעה הטורדנית הכפייתית, נפרט איך נראות התנהגויות שונות הקיימות כחלק ממנה ונבין מהן הדרכים האפשריות לטפל בה.

מהי הפרעה טורדנית כפייתית?

כפייתיות

כפייתיות, המוכרת גם כאובססיביות, באה לידי ביטוי במחשבות או דחפים לא רצויים החוזרים על עצמם ומתמשכים. המחשבות האלה יכולות להטריד ולהציק לאנשים המתמודדים עם OCD, שמנסים פעמים רבות להדחיק או להתעלם מהן. דוגמאות לאובססיות נפוצות: פחד מזיהום, צורך בסימטריה או דיוק, פחד לפגוע ולהיפגע וכן פחד לאבד דברים.

קומפולסיביות

קומפולסיות הן התנהגויות חוזרות או פעולות מנטליות שאנשים מרגישים דחף לבצע בתגובה לאובססיה. פעולות אלה נועדו למנוע או להפחית חרדה הקשורה לאובססיות, אבל בפועל מספקות בדרך כלל הקלה זמנית בלבד, ואי ביצוען מגביר את החרדה. הינה כמה התנהגויות קומפולסיביות נפוצות: שטיפה וניקיון, בדיקה חוזרת, ספירה חוזרת, טקסים מוחשיים או מנטליים.

סוגים נוספים של OCD

לפעמים OCD של אנשים שונים לא יתאים לתיאורים הללו, ויש סוגים נוספים שיבואו לידי ביטוי בהתנהגויות אחרות. לדוגמה, הפרעת דרמיטלומניה היא חיטוט כפייתי בעור שמוגדרת כסוג של הפרעה טורדנית כפייתית. אנשים המתמודדים עם הפרעה זו מרגישים דחף חזק לחטט, לגרד ולשרוט את העור שלהם, מה שיכול להוביל במקרים רבות לגרימת נזק. דוגמה נוספת היא טריכוטילומניה, שהיא הפרעה שבה לאנשים יש דחף לתלוש את השיער שלהם מהקרקפת, מהגבות או מחלקים אחרים בגוף.

 

 

אבחון OCD

כדי לאבחן OCD יש צורך לגשת לאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש, שיחפש סימנים לאובססיביות ולקומפולסיביות. האבחנה אינה נעשית בקלות ראש, ואיש המקצוע ידאג לוודא שהסימנים לא נגרמים ממקור אחר שאינו הפרעה טורדנית כפייתית. הינה כמה סימנים בולטים שיחפשו אנשי המקצוע:

טיפול ב-OCD

קיימים דרכים שונות לטיפול ב-OCD, והן יכולות להפחית את הסימפטומים לאנשים המתמודדים עם ההפרעה.

לסיכום

הפרעה טורדנית כפייתית מתאפיינת במחשבות עקשניות ולא רצויות ובצורך הדחוף לפעול על פיהן, מה שיוצר לולאה שקשה לברוח ממנה ויכולה להפריע לאורח החיים של המתמודדים איתה. אם אתם חווים אחד או יותר מהסימנים שפורטו במהלך המאמר, שקלו לפנות לאיש מקצוע שיעזור לכם להתמודד ולנקות את הראש מהמחשבות הלא רצויות. חשוב שתזכרו שאתם לא לבד ושאתם לא צריכים להתמודד עם הכול בעצמכם, וכן שקבוצות שונות יכולות להציע תמיכה שיכולה לסייע לכם מאוד.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.